5 Mart 2013 Salı

İyi Bir Yıl, 2006

A GOOD YEAR
İyi Bir Yıl
2006


Yöneten: Ridley Scott
Tür: Dram, Komedi, Romantik
Ülke: ABD, İngiltere
Süre: 117 dk
Imdb: 6.8     Sinemalar: 7.2
Oyuncular: Russell Crowe, Marion Cotillard, Abbie Cornish, Freddie Highmore, Albert Finney, Archie PanjabiDudaklarımı affet. Onlar hep kendilerini en olmadık yerde bulurlar.


  Para kazanmayı bir tutku haline getirmiş Max Skinner, işinde çok iyi bir borsacıdır. Hayatta gerçekten değer verdiği tek insan çocukluğunda onunla ilgilenen amcasıdır. Büyüyüp iş hayatına atıldığında amcasına olan ziyaretleri sona erer. Bir gün ofisine gelen telefonla Henry amcasının öldüğünü öğrendiğinde sandığını kadar üzülmemiştir. Amcasının ona bıraktığı şato büyüklüğünde görkemli evi ve üzüm bağlarını görmeye gittiğinde ise durum değişir. Evi satmak ve anıları arasında gitgeller yaşadığı sırada Fanny Chanel adında bir kadınla tanışır ve aşık olur. Peki bu aşk ona, evinin, işinin, kısaca tüm düzeninin olduğu ülkeden kilometrelerce uzak olan bu ülkede kalmasına yeterli sebebi verecek midir?

  Size benim sıcak film kavramımı anlatmıştım öyle değil mi? Hatta ilk paylaştığım film Les Petits Mouchoirs de bu tarz bir Marion Cottillard filmiydi. Konusu ve mekanı öyle sıcak ki izlerken bir tür huzur veriyor insana. Bu tarz filmler insanların hayatını ya da düşüncelerini değiştirecek tarzda filmler değildir fakat duygu yönünden moralinizi düzeltecek filmlerdir. Max'in çocukluğuna yapılan flashbackler ve yaratılan amca karakteri harikaydı. Ridley Scott tanıdığım bir yönetmen değildir ancak çok iyi bir iş çıkarmış, bunu söyleyebilirim. Marion Cotillard çok sevdiğim ve beğendiğim bir oyuncu. Kendisini hep bu tarz filmlerde, bu tarz rollerde izlemeyi istiyorum. Russell Crowe daha önceleri keşfedemediğim, çok kaliteli bir oyuncu. Bu filmle siması hafızama kazındı, sizlere da aynısının olacağına eminim. Max'in gençliğini Freddie Highmore oynuyor ki çok sevdiğimiz şeker tadında genç bir oyuncudur kendisi. Bu tarz filmleri önerirken en başta neden önerdiğimi açıklama gereksinimi duyuyorum farkında olmadan. Çünkü filmden ne beklerseniz filmin sonundaki düşüncenizi o belirler. Aksiyon bekleyip aksiyon göremezseniz o film sizin için kötüdür. Bu yüzden hangi ruh halinde izlemeniz gerektiğini de tavsiyelerime ekliyorum. Şimdi çok uzatmadan fotoğraflar ve fragman ile size veda ediyorum. İyi seyirler film severler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder