4 Ekim 2012 Perşembe

Hayat Sana Güzel, 2011

CHANGE-UP
Hayat Sana Güzel
2011


Yöneten: David Dobkin
Tür: Komedi
Ülke: ABD
Süre: 118 dk
Imdb: 6.3    Sinemalar: 8.1
Oyuncular: Ryan Reynolds, Jason Bateman, Leslie Mann, Mircea Monroe


Hayat her zaman planladığın gibi gitmez. Bazen, sadece bazen, planladığından da iyi gider.
-Mitch


  David evli ve iki güzel çocuk sahibi düzgün bir adamdır. En yakın arkadaşı Mitch ise daima o ne olmuşsa tersi olmuştur. Tek gecelik ilişkiler, düzensiz işler, sarhoşluk ve dahası. Birlikte geçirdikleri bir akşamın sonunda ikisi de hayatlarından çok yorulduklarını ve tıpkı birbirlerine benzemeyi istediklerini dile getirirler. İkisi de birbirinin hayatını kıskanır olmuştur. O gece meydandaki havuza işiyor iken ettikleri bu sohbet fantastik bir biçimde dileklerinin gerçeğe dönüşmesiyle hayatlarını tersine çevirir.

  Erken kalkmanın, bebek bakmanın ve düzenli bir kadınla birlikte olmanın  bu zamana kadar yakınından bile geçmemiş olan Mitch, bir anda hem iyi bir baba, hem iyi bir koca ve hem de şirketi için iyi bir eleman olmakla sınanmaktadır. Diğer tarafta şanslı gibi görenen David ise Mitch'in neyin nerede olduğu belli olmayan evinde uyandığında bekarlığa dair hiç bir şeyi hatırlamadığının farkına varır.
  Bunun bir fırsat mı yoksa bir kabus mu olduğuna karar verecek zamanları yoktur. Ya tekrar o çeşmeyi bulup ritüeli tekrarlayacaklardır ya da dileklerinin onları nereye kadar götürebileceğini yaşayıp göreceklerdir.

  Çok tekrarlanmış bir konu da olsa bu karakter değiştirme filmlerine bayılıyorum. Freaky Friday, It's a Boy Girl Thing, Hot Chick vs... Çok eğlenceli bir konu ve iyi ellerden çıktığında gerçekten güldürebiliyor. Daha önce 13 yaşında bir kızın 30 yaşınadaki bedenine girdiğinde yaşadıklarını da seyrettik, bir anne ile kızının da beden değiştirmesini seyrettik ancak burada işlenen bekar ve evli erkek hayatı değişimi (en azından benim izleklerim arasında) ilkti. Evli erkeklerin her zaman bekar arkadaşlarına özenmeleri ve hayatlarında hiç bir düzenin olmadığı bekar erkeklerinse ara sıra evli erkeklere özendiğini kabul edişini fark eden yönetmenimiz, senaristimiz durmamış ve bunun filmini yapmaya karar vermişler. İyi de etmişler. Ve çevirisi de konuya çok oturmuş fikrimce; Eh, hayat sana güzel...

 Filmi ilk izleme sebeplerimden biri de Hangover'ın yapımcılarından oluşuydu. Adamlar komediyi iyi biliyor arkadaşlar. İzleyecek keyifli bir film arıyorsanız size önerim Change-Up. Herkese iyi seyirler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder