24 Eylül 2012 Pazartesi

Juno, 2007

JUNO
2007


Yöneten: Jason Reitman
Tür: Komedi, Dram, Romantik
Ülke:  ABD, Kanada
Süre: 96 dk
Imdb: 7.7    Sinemalar: 8.3
Oyuncular: Ellen Page, Michael Cera, Jason Bateman, Jennifer GarnerIt started with chair.
-Juno
  Juno, 16 yaşındaki yaşıtlarına kıyasla hayatını kendi koyduğu kurallar üzerine yaşatan dik kafalı, zeki bir kızdır. Bir öğle sonrası okulda kendisine neredeyse tek yakın gördüğü arkadaşı olan Paulie Bleeker ile birlikte olmaya karar verir. İlişki sonrası kendisinde hissettiği farklılıklar yüzünden art arda 3 hamilelik testi yapmasına rağmen pozitif sonucunu alınca artık gerçekle yüzleşme zamanı gelir.
  16 yaşında hamile kalan Juno, önce en yakın arkadaşını daha sonra da ailesine bu gerçeği açıklar ve ne yapacağına her zaman olduğu gibi kendisi karar verir. İlk önce kürtaj olasılığını düşünsen de daha sonra aklıan bebeği doğurup evlatlık verme fikri gelir ve gazeteye ilan veren aileleri arkadaşı Leah ile incelemeye başlarlar. Vanessa ve Mark Loring çiftini seçen Juno, babası ile birlikte bebeğinin anne ve babasıyla tanışmaya gider. Bundan sonrasında ise Juno'nun erken yaşta hamilelikle ilgili yaşadıkları, okulda gördüğü tepkiler, ailesinin durumu, vücudundaki değişiklikler, duygusal fırtınaları, bebeğinin gerçek babası olan Bleeker ile arasındaki git-gelli ilişkinin yanı sıra, Loring çiftinin bebek kararı ile yaşadığı heyecanı da izleyeceksiniz.  Genç anneliğe karşı oluşumdan dolayı uzun süre izlemeyi geciktirdiğim bir filmdi Juno. Ve bir kez daha kendimi ön yargılarımdan dolayı patakladım. Filmde bunu iyi bir şeymiş gibi gösteren hiç bir ögeye rastlamadım. Ya da bunu yerden yere vuran bir şeye. Doğrusu da budur. Böyle hassas bir konuda film çekiliyorsa bu tür ince detaylar göz önünde bulundurulmalı. Juno'nun yönetmeni  Jason Reitman bunun başarıyla üstesinden gelmiş. Ve elimde benim bile bir ödül olsa alır Ellen Page'e veririm, kendisi Juno karakterinin altından kolaylıkla kalkmış. Belki de hiç kimsenin yapamayacağı kadar iyiydi.

  Hayatımda gördüğüm en tatlı film jeneriği ve en güzel film sonuydu. İkinci artısı da gençliği ve evliliği, bu birbirinden arşın arşın uzak iki konu bir filmde çok güzel bir şekilde işlenmiş. Bu filmin klasikler arasında sayılmasına şaşmamalı. Eğer hala izlemediyseniz size bugünkü önerim Juno. İyi seyirler film severler.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder